Šta su međunarodni ispiti i zašto su bitni?
Verovatno ste već čuli da je neko polagao ili da se sprema za mđunarodni ispit. Moguće je da sam taj izraz zvuči pomalo zastrašujuće ukoliko ste novajlija u učenju nekog jezika. Pa još kada čujete da postoji nekoliko delova ispita… Dođe vam da odustanete od bilo kakvog učenja.
Ali oni nisu nikakav bauk. Ukoliko se odlučite da polažete neki od njih postoje programi koji vas detaljno pripreme za takvu vrstu ispita.
Međunarodni ispiti su standardizovani testovi kojima se određuje nivo poznavanja stranog jezika kod nematernjih govornika. Ovim testom se odrđjuju nivoi na kom se nalazimo i samim tim njihova težina varira. Naravno da neki početnik neće odmah polagati za najviši nivo.
Zašto su nam potrebni ovi testovi?
Najčešći razlog polaganja ovih testova jeste posao ili škola na stranom jeziku, kao i selidba u inostranstvo. Najzastupljeniji jezici imaju svoje opšte poznate testove i njihovo polaganje se odvija kontrolisano i često simultano sa drugim gradovima u odredjeno vreme na unapred odredjenom mestu, a raspored polaganja je unapred dobro poznat.
Kako se spremati za polaganje međunarodnih ispita?
Škole jezika najčeśće imaju kurseve koji specijalno prate program koji će vas pripremiti za polaganje. Postoje i udžbenici koje možemo koristiti i sami dok se spremamo. Ponekad, ukoliko je neko već dugo boravio u zemlji čiji jezik polaže, časovi nisu neophodni. U suprotnom, najbolje je konsultovati profesora koji ima iskustva sa ovakvom vrstom testova s obzirom da je koncept malo drugačiji od testova na kojes smo navikli u školi.
Šta se testira međunarodnim ispitima?
Ispiti su podeljeni u 4 dela i imaju za cilj da procene različite kompetencije govornika: pisanje, čitanje, slušanje i razgovor. Sam ispit traje i po nekoliko sati. Cilj svakog polagača je da pokaže što bolji nivo u ovim kompetencijama. Za čitanje i slušanje su odgovori ponuđeni i samo treba izabrati tačan. Dok pisanje i razgovor imaju malo slobodniji stil. Ovde možemo pokazati i kreativnost ali već postoje ustaljeni obrasci koje bi trebalo da koristimo kako bismo dobili više poena. Na primer, način na koji povezujemo rečenice treba da bude raznovrstan, a rečnik složen.
Kako predavanja u školama jezika pomažu u pripremi za ove ispite?
Predavači već imaju iskustva i njihov plan rada se zasniva na kompetencijama koje se testiraju. Nakon utvrđivanja nivoa i oblasti u kojima je pojedincu potrebno više rada profesor svoja predavanja i dodatne materijale prilagodjava svakom učeniku. A često se rade i simulacije celog ispita koje imaju za cilj da otklone tremu pri izlasku na pravi ispit.
Za koje međunarodne ispite se priprema u OC Esperanto?
Kao što smo već pomenuli, svaki jezik ima svoj zaseban test, a mi ćemo navesti testove za one jezike koji se uče kod nas u školi. U zavisnosti od toga koja vrsta testa i rezultata se traži, možemo videti da za isti jezik postoji i po nekoliko različitih međunardnih ispita.
Engleski: Cambridge (Starters, Movers, Flyers, PET, FCE, CAE), IELTS, TOEFL
Španski: DELE
Nemački: Gete sertfikat, TestDAF
Francuski: DELF, DALF, TCF, TEF
Ruski: TORFL
U Srbiji se ovi testovi često organizuju pri institucijama koje su zadužene za promociju datih jezika kod nas, ali i putem interneta. Ono što je zajedničko svima je da postoji raspored godišnjih ispita i da se njihovo polaganje plaća.